top of page

Úzkostné poruchy

Každý môže prežívať úzkosť trochu inak. Preto sa zvykne diagnostikovať priamo niektorá z mnohých druhov úzkostných porúch.

Niektoré bežné úzkostné poruchy sú:

Generalizovaná úzkostná porucha – pravidelné alebo časté pocity strachu alebo paniky, napätia či znepokojenia, týkajúce sa rôznych vecí v každodennom živote. 

Viac o generalizovanej úzkostnej poruche nájdeš tu.

Sociálna úzkosť – pocity strachu, paniky či znepokojenia sú spustené sociálnymi situáciami (ako napríklad oslavy, miesta, na ktorých je veľa ľudí, či situácie, v ktorých je nutné komunikovať s cudzími ľuďmi). 

Panická porucha – pravidelné alebo časté panické záchvaty bez jasnej príčiny alebo spúšťača. Tiež to môže spôsobovať konštantný strach z panického záchvatu, čo samo o sebe môže vyvolať panický záchvat. 

Fóbie – fóbia je extrémny strach alebo úzkosť spojená s nejakým spúšťačom, situáciou (napríklad cestovanie lietadlom, fóbia z výšok) alebo objektom (napríklad pavúky).

Posttraumatická stresová porucha – táto porucha sa môže vyvinúť u niekoho, kto si prešiel nejakou traumatickou situáciou. Môže spôsobovať flashbacky alebo nočné mory, ktoré môžu byť natoľko reálne, že vytvárajú pocit znovuprežívania danej traumatickej udalosti a strachu a úzkosti spojenej s ňou.

Obsedantno-kompulzívna porucha – porucha spojená s obsesiami a kompulziami či vtieravými myšlienkami.

Viac o obsedantno-kompulzívnej poruche nájdeš tu.


Hypochondria – úzkostná porucha spojená s obavami týkajúcimi sa zdravia a chorôb, napríklad vyhľadávanie symptómov a prehnané kontrolovanie svojich potenciálnych symptómov.

Telesná dysmorfická porucha – úzkostná porucha spojená s obavami týkajúcimi sa fyzického vzhľadu človeka.

Je bežné mať problémy s úzkosťou spolu s ďalšími psychickými problémami, ako napríklad depresia. Človek môže trpieť viacerými poruchami súčasne. 
 

bottom of page