top of page

Kde hľadať odbornú pomoc?

Prakticky ihneď po rozhodnutí, že pôjdeš hľadať odborníka sa naskytuje ďaľšia otázka: za kým vlastne ísť? Pomoc môžeš hľadať u rôznych špecialistov a odborníkov. Tu je ale krátke vysvetlenie ako sa delia odborníci v tejto oblasti a kto ti pomôže s akým problémom.

Psychológ je osoba, ktorá vyštudovala psychológiu na humanitnej, alebo filozofickej fakulte. Samotná psychológia sa delí na mnoho oblastí a psychológ má často prax práve v jednej, alebo niekoľkých z nich. Čo vlastne robí psychológ venujúci sa klinickej psychológii alebo poradenstvu? Okrem psychoterapie môže poskytovať psychologické testovanie, poradenstvo v širokej škále a mnoho ďalšieho. Psychológ môže pracovať ako s jednotlivcom, tak s pármi, či väčšími skupinami ľudí, v závislosti od konkrétneho prípadu.  

 

Náplň práce psychológa môže tvoriť napríklad aj:

  • Poskytovanie psychologickej liečby (psychoterapia)

  • Spravovanie a interpretácia psychologického hodnotenia a testovania

  • Vedenie psychologického výskumu

  • Vyučovanie

  • Vypracovanie programov prevencie

  • Poradenstvo (najmä so školami a podnikmi)

  • Poskytovanie expertného svedectva

 

 

Psychiater vyštudoval medicínu. Podobne ako psychológia, aj psychiatria má mnoho rôznych odvetví a psychiater sa môže špecializovať na samostatnú oblasť. Počas vyšetrenia by mal odlíšiť, či sú pacientove symptómy spôsobené fyzickou chorobou, kombináciou fyzickej a psychickej choroby, alebo sú ich príčiny čisto psychického pôvodu. Na rozdiel od psychológa môže predpísať liečbu medikamentmi. 

 

 

Psychoterapeut môže byť psychológ, psychiater, alebo aj ktokoľvek iný, kto má licenciu, prípadne je uvedený v zozname psychoterapeutov Slovenskej psychoterapeutickej spoločnosti: http://www.psychoterapia-sk.sk/zoznam-psychoterapeutov-sps/ 

Psychoterapia je postupný proces vysporadúvania sa s psychickými problémami a pomáha pri mnohých problémoch. Odporúča sa pri takmer všetkých psychických ochoreniach. Človeku pomáha prekonávať každodenné ťažkosti spôsobené niečím takýmto. Psychoterapia síce býva spravidla pomalý a často náročný proces, ale prináša veľké a dlhodobé výsledky, preto je dôležité nevzdávať sa po prvých pár sedeniach s psychoterapeutom.

 

 

Ktoréhokoľvek z týchto odborníkov sa rozhodneš navštíviť, nemusíš sa príliš trápiť či si zvolil správne dvere. Každý z nich by mal vedieť posúdiť čiu pomoc potrebuješ a na základe toho ťa vedieť nasmerovať správnym smerom. Rozprávať sa s úplne cudzím človekom môže byť veľmi ťažké a preto je dôležité, aby si si s doktorom (najmä psychoterapeutom) takpovediac sadol po ľudskej stránke. Ak po pár hodinách s ním zistíš, že toto nie je človek, s ktorým by si sa vedel úprimne rozprávať, pokojne mu to povedz, on to pochopí.

bottom of page