top of page

Schizofrénia

Schizofrénia je psychické ochorenie, pri ktorom strácaš kontakt s realitou a tvoje skúsenosti a zážitky sa nezhodujú so zážitkami ostatných ľudí. Môžeš počuť, cítiť a vidieť veci, ktoré nie sú skutočné, alebo byť silno presvedčený o veciach, ktoré nie sú pravdivé. Taktiež môžeš pociťovať zmätok, problémy s vyjadrovaním sa, spracovávaním emócií, čím sa môžeš stať viac uzavretým alebo utiahnutým. Schizofréniou trpí približne jeden zo sto ľudí a väčšinou sa prvýkrát objavuje vo veku od 15 do 35 rokov.

Symptómy
  • Halucinácie - ak vidíš, cítiš alebo počuješ niečo, čo nie je reálne

  • Bludy - máš bludné, logicky neopodstatnené predstavy alebo presvedčenia, ktoré ale nie sú pravdivé, častokrát paranoidného charakteru. (Schizofrenik si napríklad môže myslieť, že niekto číta jeho myšlienky, alebo že ho niekto odpočúva.)

  • Problémy s vyjadrovaním sa, zmätenosť, neschopnosť usporiadať svoje myšlienky

  • Problémy spracovávania podnetov z okolia

  • Pocit strácania kontroly nad samým sebou

  • Strata záujmu o okolie, bežné činnosti či starostlivosť o seba samého

Vývin schizofrénie môže byť pre každého iný. Zo začiatku sa môže prejaviť iba jeden z príznakov a objavovať sa veľmi sporadicky, a teda vývin trvá pomerne dlhú dobu. Jedným z prvých príznakov často bývajú napríklad poruchy spánku, ale môžu to byť tiež zmeny správania alebo strata záujmu, úzkosť, obsesie, či sociálne utiahnutie sa.

 

Pokiaľ máš pocit, že ty alebo niekto z tvojich blízkych prežíva tieto symptómy, nemusí to hneď znamenať, že trpíte schizofréniou. Je veľmi dôležité poradiť sa s odborníkom, či by sa mohlo jednať o túto poruchu.

Človek trpiaci schizofréniou pociťuje kombináciu týchto príznakov dlhšiu dobu. Existujú však rôzne typy schizofrénie a môže sa tiež stať, že okrem schizofrénie daný človek trpí aj iným psychickým ochorením, napríklad depresiou, úzkosťami, poruchami príjmu potravy a pod.

Príčiny a spúšťače

Presné príčiny a spúšťače zatiaľ známe nie sú, avšak predpokladá sa, že ide o kombináciu rôznych faktorov ako napríklad stresujúce udalosti, genetická predispozícia, chemické látky v mozgu a ďalšie.

Liečba

Základom liečby schizofrénie a psychózy sú antipsychotiká, ktoré následne môžu byť kombinované s psychoterapiou ako pomocnou metódou liečby.


Veľa ľudí sa snaží pochopiť, prečo prežívajú dané symptómy. Dôležitá je pre nich pomoc, aby mohli žiť svoj život bez ťažkostí spojených so schizofréniou. Cieľom nemusí vždy byť kompletné odstránenie symptómov, pretože to nemusí byť vždy možné. Cieľom môže však byť aj pochopenie symptómov, tolerovanie úzkosti, ktorú so sebou prinášajú, a zameranie sa na možné hlbšie problémy.

Môžem sa vyliečiť zo schizofrénie?

Zatiaľ neexistuje liek na schizofréniu, ktorý by sa jej kompletne zbavil, avšak veľa symptómov môže byť potlačených so správnou liečbou. Pre niektorých ľudí symptómy dokonca vcelku zmiznú alebo prestanú na dlhé časové obdobie. Avšak pre mnohých je schizofrénia niečo, s čím budú musieť dlhodobo žiť.

Keď chceš prestať užívať lieky

Niektorí ľudia majú pocit, že im antipsychotiká nepomáhajú, alebo ich chcú prestať užívať, aby sa cítili lepšie. Je im však častokrát lepšie práve kvôli týmto liekom! Je veľmi dôležité neprestať ich užívať náhle, keďže toto môže spôsobiť syndróm z vysadenia. Je nutné poradiť sa so svojím špecialistom, pokiaľ chcete prestať užívať mediakmenty, aj keď máte pocit že ich nepotrebujete. Častokrát sa stáva, že pacienti lieky vysadia predčasne a symptómy sa potom vrátia. Je teda veľmi dôležité nechať liečbu v rukách lekára, ktorý určí správny čas na zmenu liečby.


Je tiež užitočné poradiť sa so svojím špecialistom o akýchkoľvek terapiách či iných medikamentoch, ktoré by si chcel vyskúšať, pre prípad, že by mohli prekážať tvojim liekom.

Človek so schizofréniou je schopný žiť úplne normálny život so správne nastavenou liečbou.

bottom of page