top of page

Depresia

Všetkým sa nám stáva, že máme zlú náladu a cítime sa úplne nanič. Tieto pocity ale väčšinou prejdú v dohľadnej dobe. Ak sa však tento pocit stane prekážkou v tvojom živote a pretrváva niekoľko týždňov, alebo sa stále vracia aj na niekoľko dní, môže to byť znakom, že trpíš depresiou. 

 

Vo svojej najslabšej forme sa depresia prejavuje skleslosťou. Nezabráni ti viesť tvoj bežný život, ale všetko môže byť oveľa náročnejšie a nájsť motiváciu sa zdá byť stále ťažšie. V najťažšom štádiu ide o život ohrozujúce ochorenie, pretože vedie až k samovražedným myšlienkam, alebo až strate všetkej chuti do života. Jedným z častých prejavov depresie je neschopnosť prežívať radosť, a to ani z vecí, ktoré ťa predtým bavili.

Depresia môže postihnúť každého, nezáleží na životnej situácii, aj keď tá môže zvýšiť riziko.
Môže sa tiež vyvinúť aj napriek tomu že poznáš symptómy, depresia totiž začína maličkosťami a je ťažké si ich hneď všimnúť. Ak trpíš týmto problémom a nevyhľadáš odbornú pomoc čo najskôr, bude sa to zdať čím ďalej tým náročnejšie. Predstieranie, že problém neexistuje, ho nevyrieši, práve naopak. 

Symptómy

 

Existuje veľa symptómov depresie, avšak pre každého sa môže vyskytnúť iná kombinácia. 

Bežné symptómy depresie:

  • Skleslosť, plačlivosť, časté rozrušenie 

  • Nepokoj, podráždenosť

  • Sebaobviňovanie, pocit bezcennosti

  • Pocit prázdnoty alebo emocionálnej otupenosti

  • Pocit izolácie a neschopnosť rozprávať sa s druhými

  • Absencia nadšenia zo života a z vecí, ktoré si väčšinou užívaš 

  • Pocit nereálnosti - derealizácia

  • Žiadne sebavedomie

  • Pocit beznádeje a zúfalstva 

  • Samovražedné myšlienky 

  • Vyhýbanie sa spoločenským udalostiam a aktivitám, ktoré si väčšinou užívaš

  • Sebaubližovanie alebo samovražedné správanie

  • Problémy s jasným uvažovaním a rozprávaním 

  • Problémy s pamätaním si vecí a koncentráciou 

  • Nadmerné užívanie tabaku, alkoholu alebo iných návykových látok

  • Problémy so spánkom alebo nadmerný spánok 

  • Stály pocit únavy

  • Strata chuti do jedla, strata hmotnosti alebo prejedanie sa a priberanie 

  • Fyzické bolesti bez zjavnej príčiny

Sebapoškodzovanie a samovražedné myšlienky

Ak sa cítiš zle, je možné, že sa s tým pokúsiš vyrovnať pomocou sebapoškodzovania. Aj keď ti to môže na chvíľu pomôcť, sebapoškodzovanie je veľmi nebezpečné a dlhodobo ti neprospieva.

Ak cítiš naozaj veľkú beznádej, je možné, že začneš uvažovať nad samovraždou. Tieto myšlienky môžu byť veľmi náročné a strašidelné. Ak sa bojíš, že si niečo spravíš, môžeš zavolať záchranku alebo využiť jeden z našich núdzových kontaktov.

Čo zapríčiňuje depresiu?

Jej príčiny bývajú rôzne – od nedostatku spánku a pohybu, prepracovanosti, až po vážne životné udalosti, kombináciu viacerých príčin (spojenú s dedičnou predispozíciou) či zriedkavé, ako napríklad vírus bornskej choroby. Niektoré chemické látky, ktoré si telo vytvára, sú pri depresii v nerovnováhe, a nemôžu tak dobre prenášať signály medzi mozgovými bunkami.

Príčiny sa môžu výrazne líšiť pre rôznych ľudí. Pre niektorých to môže byť kombinácia faktorov, kým pre iných sa môže zdať, že žiadna špecifická príčina neexistuje.

 

  • Náročné skúsenosti v detstve - zažívanie ťažkých skúseností počas detstva môže zvýšiť pravdepodobnosť depresie neskôr v tvojom živote. Sem patrí napríklad fyzické, sexuálne alebo emocionálne zneužívanie, zanedbávanie, strata blízkej osoby a podobne.

  • Životné udalosti - v mnohých prípadoch je depresia zapríčinená spúšťačom, ako napríklad stresujúcou či traumatickou udalosťou. Tieto môžu byť napríklad strata zamestnania, ukončenie vzťahu, úmrtie blízkej osoby a podobne.

  • Iné zdravotné problémy - je bežné, že sa depresia vyvinie popri iných psychických problémoch. Toto sa môže stať, pretože vyrovnávanie sa so symptómami iných psychických problémov môže pôsobiť ako spúšťač depresie. Sem patria napríklad chronické zdravotné problémy, život ohrozujúce ochorenia, hormonálne choroby, problémy so spánkom a podobne.

  • Genetická predispozícia - toto znamená, že v istých náročných podmienkach sa depresia môže skôr prejaviť u niektorých ľudí, ktorých predkovia ňou tiež trpeli. Depresia rodiča však neznamená, že ju bude mať aj dieťa.

 

Ako sa depresia lieči?

Predovšetkým neexistuje primárna prevencia depresívnych stavov. Nepoznáme presný návod, ako nikdy a za žiadnych okolností nedostať depresiu. O to viac záleží na sekundárnej prevencii – ako diagnózu správne určiť a čo najskôr začať liečiť.
 

Doktor ti určí spôsob liečby podľa toho, ako veľmi tvoje symptómy ovplyvňujú tvoj každodenný život a toho, ktorý spôsob najviac pomáha a vyhovuje tebe. 

 

Hlavné spôsoby liečby sú psychoterapia a medikamenty. Ľahká depresia sa dá zvládnuť psychoterapiou, no pri strednej a ťažkej depresii treba pristúpiť k účinnej medikamentóznej liečbe. V súčasnosti sa lieči tzv. novými antidepresívami. To sú lieky, ktoré majú oproti klasickým antidepresívam omnoho menej nežiaducich účinkov, a sú oveľa menej nebezpečné pri predávkovaní. Navyše, nie sú návykové. Doplnkovou liečbou môže byť psychoterapia.

Existuje mnoho rôznych psychoterapií, ktoré môžu byť efektívne pri liečbe depresie. Napríklad:

  • kognitívno-behaviorálna terapia (KBT)

  • skupinová KBT

  • interpersonálna terapia (IPT)
     

a mnohé ďalšie.

Ďalšou možnou liečbou je liečba antidepresívami, ktoré ti môže doktor predpísať samostatne alebo v kombinácií s nejakým druhom terapie. Existuje mnoho rôznych druhov antidepresív.

Pre rôznych ľudí sú účinnejšie rôzne druhy liekov. Môžeš sa porozprávať so svojím doktorom o rôznych možnostiach. Môže sa tiež stať, že vyskúšaš niekoľko rôznych druhov, než nájdeš ten liek, ktorý ti vyhovuje. 


Pri užívaní antidepresív je dôležité neprestať náhle, keď sa začnete cítiť lepšie. Môže to byť nebezpečné napríklad kvôli symptómom z vysadenia. Pokiaľ chceš zmeniť svoju liečbu, určite sa najprv porozprávaj so svojím doktorom.

Existujú rôzne druhy depresie?

Ak ti bola diagnostikovaná depresia, pravdepodobne ti povedali, že máš ľahkú, strednú alebo ťažkú depresiu. To vypovedá o tom, ako na teba momentálne vplývajú symptómy a aké možnosti riešenia ti zrejme budú ponúknuté. Je ale možné, že v priebehu ochorenia sa zmení jeho intenzita.

Špecifické druhy depresie:

 

Sezónna afektívna depresia (SAD) - Depresia, ktorá sa prejavuje v závislosti na obdobiach v roku. Táto depresia sa môže viazať k ročným obdobiam, napríklad zima je najčastejšia. 

 

Chronická depresia - miernejšia depresia, ktorá pretrváva dva roky a viac.

 

Dystýmia – stredná depresia pretrvávajúca dva roky alebo dlhšie.

 

Prenatálna depresia - depresia vyskytujúca sa počas tehotenstva. 

 

Postnatálna depresia - tento typ depresie začína obvykle niekoľko týždňov až mesiacov po narodení dieťaťa. Aj keď obvykle postihuje matky, prípady, kedy touto depresiou trpia muži, nie sú úplne ojedinelé.

bottom of page